وبلاگ

دستگاه خم کن ورق چگونه کار می کند؟

خمکاری ورق فلزی فرآیندی تولیدی است که در آن به وسیله دستگاههای برش گیوتین ، برش لیزر ، برش پلاسما و یک ماشین قدرتمند خمکاری cnc می توان اکثر فضاها ، جعبه های الکتریکی ، براکت ها و لوازم صنعتی دیگر را تولید کرد. بدین منظور از دستگاه های پانچ خم کن نیز میتوان استفاده کرد هر چند عملکرد متفاوتی داشته باشند.

وقتی ورق فلزی بین دو ابزار فشار دهنده قرار می گیرد خمکاری ورق اتفاق می افتد که به ابزار فوقانی سمبه و به ابزار پایینی ماتریس گفته می شود. دستگاه های خمکاری ورق کنترل ابزارهای حرکتی و فشار را به وسیله موتورهای هیدرولیک یا موتورهای سروو فراهم می کنند. زاویه خم عمدتا به وسیله عمق نفوذ سمبه به درون ماتریس تعیین می شود.

قدرت خمکاری

حداکثر نیرویی که توسط جک های دستگاه خم کن به ورق وارد می شود می تواند شعاع و طول قطعه خمکاری شده را تعیین کند. نیروی مورد نیاز برای خم شدن ورق فلز با طول خم، زاویه خم خارجی و ضخامت ورق فلزی افزایش می یابد و با افزایش شعاع خمش کاهش می یابد. ماشین آلات برشکاری استقلال دارای قابلیتهای مختلف خمکاری، حداکثر طول دو و نیم متر و حداکثر نیروی ۱۲۰ تن در دسترس هستند. جدول زیر نمونه ای برای خم کردن ورق به زاویه ۹۰ درجه را نشان می دهد:

جدول فشار جک ها
جدول میزان فشار جک ها برای خم کاری ورق

 

طراحی و پیچیدگی قطعات فلزی

طراحی و ساخت قطعات در پیچیدگی با هم متفاوت است. دستگاههای خم کن ورق مدرن با قرارهای قابل تنظیم مجهز به سروو موتورکه در آن اجزا توسط تنظیمات دستی یا تنظیمات رباتیک ارائه می شوند ارائه می شود که ابزار خوبی برای کوتاه کردن زمان خمکاری هستند

در ساخت قطعات پیچیده، قرارها پس از خم شدن ورق به فاصله متناظر مورد نیاز برای خم شدن بعدی تنظیم می شوند. اندازه حرکت قرارها و جکهای فشاری با یک کنترل کننده CNC هماهنگ شده است. برنامه های CNC را می توان به صورت آنلاین در رابط کاربری دستگاه یا بسته نرم افزاری برنامه نویسی آفلاین (یا CADCAM) ایجاد کرد.

ابزارها و سمبه های مختلف خمکاری

انواع مختلفی از سمبه ماتریس ها برای مصارف گوناگون خمکاری مورد استفاده قرار می گیرند. ویژگی سمبه ماتریس ها بسته به نوع خم شدن ورق و همچنین جنس ورق خم شده متفاوت است که در شکل زیر نشان داده شده اند.

ورق ضخیم به طور کلی با شعاع خمشی بزرگتر پردازش می شود و این می تواند با افزایش شعاع سمبه و افزایش دهانه ماتریس حاصل شود.

قطعاتی که نیاز به زاویه خمش تیز دارند نیازمند سمبه ماتریس های متفاوت تری از خمکاری ورق ضخیم هستند. هر دو ابزار بالا و پایین در این مورد زاویه تند تری دارند.

قطعات فلزی که دارای بیش از یک خم می باشند، اغلب نیاز به تیغه های خاصی دارند تا برای این کار آماده شوند. بدون این تغییر تیغه، عملیات خم کردن ورق به مشکل بر می خورد و باعث غر شدن یکی از اضلاع می شوند. این نوع ابزار اغلب به نام تیغه گردن غازی یا نامهای مشابه خوانده می شود.از ابزار زیر بیشتر برای خمکاری ورقهای نازک یعنی با ضخامت کمتر از ۳ میلیمتر می توان استفاده کرد.

ورق فلزی خالص توسعه

هنگام طراحی قطعات فلزی با ورق توجه طراح به الگوی صاف و مقدار فضای خالی ضروری است. بدین معنی که به عنوان مثال با خم شدن ورق ۶ میل به زاویه ۹۰ درجه حدود ۶ حدود ۶ میلیمتر دیگر به طول دو ضلع افزوده می شود که در مثال زیر می توانید این نکته را به خوبی ببنید:

مطالعه بیشتر: نمونه کارهای برشکاری و خمکاری

بازدید: 70

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *