وبلاگ

۱۰ نکته کلیدی در انتخاب دستگاه برش پلاسما

چند وقت پیش بود که می خواستیم برای کارگاه خودمان دستگاه برش پلاسمایی تهیه کنیم. هر چقدر که بازار حسن آباد و خیابان هفده شهریور تهران را زیر و رو کردیم بیشتر گیج می شدیم و از فروشنده هایی که اکثرا اطلاعات کافی نداشتند سوال می کردیم جواب های درست و درمانی نمی شنیدیم چون بیشتر مردم و فروشندگان از دستگاه های جوش اطلاع داشتند. این مطلب حاصل تجربه من در خرید دستگاه پلاسما و چکیده ترجمه چند مقاله خارجی است.

برشکار پلاسما

ضخامت برش خود را مشخص کنید

همه دستگاه های برش پلاسما به وسیله قدرت برش و آمپر خروجی خود دسته بندی می شوند. اگر شما اغلب ورق های با ضخامت کمتر از ۵ میل را برش می دهید باید دستگاههای ضیعف تری را در نظر داشته باشید و اگر به طور مرتب برش ورقهای حدود ۱۰ میل را دارید باید از دستگاههای قوی تری استفاده کنید. به طور متوسط ۵ میلیمتر ضخامت ورق احتیاج به ۲۵ آمپر خروجی پلاسما دارد، ورقهای ۱۲ میل احتیاج به ۵۰-۶۰ آمپر و همچنین ۱۲-۲۵ میل احتیاج به دستگاه های ۸۰ آمپر دارند.

سرعت برش شما چقدر است؟

کارگاه های تولیدی بزرگ و مغازه های معمولی اغلب نیازهای متفاوتی از برشکاری دارند. هنگام خرید برش پلاسما به نموداری که اغلب در زیر و یا در کنار دستگاه های برش نصب می شود دقت کنید. این گزینه ها شامل سرعت برشکاری در ضخامت های مختلف فلز است که (IPM:Inch Per Minute) نامیده می شود. اگر ورق شما ۶میلیمتر یا ۸ میلیمتر ضخامت دارد دستگاه های دارای آمپر بالاتر می توانند با سرعت بالاتری به نسبت دستگاههای با آمپر کمتر برشکاری کنند. توصیه ما این است، دستگاهی خریداری کنید که بار اطلاعاتی که داده شد، مقدار دو برابر نیاز شما را بتواند برشکاری کند.برای مثال برای برش ورق های ۸ میل دستگاهی انتخاب کنید که ورق ۱۲ میل را برش دهد. یعنی دستگاه ۶۰ آمپر.
مانند تجهیزات جوشکاری ، چرخه کار برای برش اتوماتیک یا پیوسته مهم است. چرخه کار به این معنی است که مقدار برشی که می توانید به طور مداوم از دستگاه خود کار بکشید و دستگاه احتیاج به خنک کردن نداشته باشد. چرخه کار در دوره های ده دقیقه ای معین می شوند. به عنوان مثال یک سیکل ۶۰ درصدی یعنی شما با یک دستگاه ۵۰ آمپری می توانید به مدت ۶ دقیقه از یک دوره ۱۰ دقیقه ای را به برشکاری بپردازید.

برش پلاسما چگونه شروع می شود؟

هوا یک عایق خوب است و برش پلاسما نیازمند یونیزاسیون هوا است تا جریان مورد نیاز برای تشکیل پلاسما ایجاد شود. در ابتدا نازل و الکترود در کنار یکدیگر بسته می شوند. با کشیدن ماشه برش یا دستو کامپیوتر مبنی بر این کار جریان الکتریکی در الکترود نازل برقرار شده و باعث ایجاد قوس الکتریکی می شود. این قوس نیز زمانی ایجاد می شود که تورچ برشکاری به نزدیکی ورق آورده شده باشد. این قوس الکتریکی توسط انرژی پتانسیل ایجاد شده در دستگاه ایجاد می شود. بیشتر برش های پلاسما دارای کنترل اتوماتیک ارتفاع است که به وسیله اندازه گیری فرکانس نازل تا ورق ارتفاع را تنظیم می کند. این فرکانس ایجاد شده در کامپیوتر ها و ماشین های اداری به صورت نویز ظاهر می شود که می تواند به آنها آسیب بزند. و برای جلوگیری از اینن آسیب بهتر است کخه از محافظهای الکتریکی استفاده شود.

مراقب هزینه های پنهان باشید

الکترود نازل های برش پلاسما دارای انواع مختلفی هستند که احتیاج به جایگزینی روتین دارند. برای دستگاه های با تورچ دستی لوازم مصرفی مثل نازل ، الکترود ، شیلد یا پوسته به راحتی جایگزین می شوند اما این وسایل باید قبل از این که به کیفیت برشکاری آسیب برساند تعویض شوند. این یک هزینه پنهان است و شما باید به دنبال سازنده ای باشید که این قطعات را با کیفیت بالا به شما عرضه می کند.

قبل از خرید حتما تحقیق کنید

تعداد مختلفی از دستگاه های برش را امتحان کنید. یک ورق نمونه را با خود ببرید و ببینید با سرعت و ضخامت یکسان چه دستگاهی بهترین کیفیت را ارائه می دهد. به این نکته دقت داشته باشید که بعضی از دستگاه های برش پلاسما در ضخامت های مختلف زاویه برش عمودی و نود درجه ندارند و بعد از برش متوجه خواهید شد که لبه برش کونیک شده است. یک آزمایش دیگر اینکه در هنگام برش ورق تورچ برش را از قطعه دور کنید و ببینید تورچ برش تا چه میزان می تواند از سطح ورق دور شود و ورق را ببرد؟ فاصله زیادتر به معنی پتانسیل بالقوه (ولتاژ) و توانایی برش ورق ضخیم تر است

کنترل کننده ارتفاع را جدی بگیرید

تنظیم ارتفاع تورچ نسبت به ورق یکی از موارد جدی در برش پلاسما است. تنظیم این ارتفاع می تواند به صورت دستی باشد ولی برخی از دستگاه های برش پلاسما این امکان را فراهم می آورند که به وسیله کنترل کننده ارتفاع اتوماتیک این کار را انجام دهند. بسیاری از موارد برشکاری احتیاج به این دارند که با سرعت و ارتفاع یکسان برش داده شوند که این موارد به بهبود کیفیت برشکاری کمک شایانی خواهد کرد.

قابلیت حمل و نقل مهم است

بسیاری از کاربران احتیاج به این دارند که دستگاه برش پلاسمای خود را در محوطه پروژه مورد نظر حرکت دهند و یا دستگاه پلاسمای خود را از محل کار به محل پروژه انتقال دهند در چنین مواردی داشتن یک دستگاه برش سبک و قابل حمل می تواند مفید باشد. همچنین اگر محوطه کاری محدود باشد داشتن یک دستگاه ریز ارزش بیشتری پیدا می کند.

طول عمر برای بسیاری از واحد های صنعتی ضروری است

فیلتر ها و کنترل های حفاظتی برای بسیاری از محیط ها استفاده مس شود. بعضی از دستگاه ها یک بدنه بسیار مقاوم به ضربه دارند و در درون دستگاه نیز فیلتری به منظور حذف روغن و آب از هوای فشرده تعبیه شده است. حذف روغن ا هوا باعث افزایش سرعت برش و همچنین بهبود عملکرد آن می شود.

آیا نیروی کار شما کنترل دستگاه پلاسما را می داند؟

مهمتر از همه مواردی که گفته شد آموزش نیروی کار شما برای استفاده از دستگاه پلاسما است. اگر شما یکی از بهترین دستگاه های موجود در بازار را خریداری کنید اما نیروی کار شما نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد شما عملا در خرید دستگاه خود شکست خورده اید. همان طور که گفته شد هر دستگاه پلاسما سرعت خاص خود برای برشکاری را دارد که اپراتور آن باید خود را با آن هماهنگ کند در غیر این صورت به مشکل خواهید خورد.

ایمنی کارگران چقدر مهم است؟

برش پلاسما نیاز به ولتاژ قابل توجهی برای ایجاد قوس در محدوده ۳۰۰VDC دارد. نازل اپراتور را از این خطر محافظت می کند، اما اگر دستگاه بدون استفاده از آن به طور غیرمستقیم راه اندازی شود، یک حادثه جدی می تواند منجر شود. ماشین آلات با یک سنسور ایمنی در محل نصب شده در دسترس هستند، و مانع از شروع قوس الکتریکی به دستگاه می شود مگر اینکه نازل در جای خود باشد.

بازدید: 56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *