خدمات

خدمات برشکاری ورق – برش پلاسما

با توجه به کاهش هزینه ها و اندازه های کوچک شده و قابل حمل شدن دستگاه های پلاسما وقت آن فرا رسیده که نگاهی دقیق تر به این نوع ماشین آلات بیاندازیم. از مزایای کلی دستگاه های پلاسمای جدید می توان به سهولت در استفاده ، کیفیت بالای برشکاری و حمل و نقل سریع تر وراحت تر نام برد خدمات برشکاری پلاسما یکی از پولسازترین رشته با کمترین سرمایه گذاری است. صنعت ساختمان و پلیت های آهنی حکم نان و کره برای برش پلاسما هستند. این روش نیز می تواند در کنار چند دستگاه برش دیگر مانند واتر جت، لیزر، اره نواری، فرزکاری، و برش هوا گاز استفاده شود.

تکنولوژی پلاسما چیست؟

در ساده ترین بیان می توان گفت که برش پلاسما فرآیندی است که در آن از یک جت بزرگ یونیزه که از دهانه شتاب دهنده بیرون می آید استفاده می کند. بدین معنی که نیروی الکتریسیته از طریق گاز یونیزه با سرعت بالا -یعنی پلاسما- از الکترود نازل به قطعه داده می شود و از حرارت ایجاد شده ، آهن یا قطعه فلزی ذوب می شود. همان جریان گاز یونیزه ساختار مواد را از بین می برد و قطعه مورد نظر را برش می دهد.

مقایسه برش پلاسما با برش هواگاز

برش پلاسما می تواند روی هر نوع فلز رسانا از جمله فولادهایی مثل آلومینیوم ، مس ، استیل و هر نوع فولاد ضد زنگ انجام شود.

برش هواگاز به وسیله متمرکز کردن شعله روی نقطه ی مورد نظر و ذوب فلز، برش را انجام می دهد که این فرآیند فقط در فلزاتی که از اکسیداسیون پشتیبانی می کنند محدود می شود. فلزاتی مانند آلومینیوم به این علت از این روش برای برشکاری استفاده نمی شوند که مقدار حرارت بیشتری را در واحد سطح ذخیره می کنند و همین امر باعث می شود تا برشکاری قطعه مورد نظر دچار مشکل شود.
در روش برش پلاسما از گازهای مختلفی برای برش استفاده می شود ولی اکثر مردم امروزه از هوای فشرده ناخالص -پمپ باد- استفاده می کنند زیرا این نوع گاز در همه جا قابل دسترس است و به این ترتیب پلاسما برای عملیات خود نیاز به گاز سوختنی ندارد. همچنین بعضی از دستگاه ها از کمپرسور داخلی برای تامین هوای مصرفی استفاده می کنند.
برش پلاسما به طور معمول برای تازه کارها آسان تر است. و در موارد ورقهای فلزی نازک بسیار سریعتر از برش هوا گاز است. با این حال برای بخش فولاد های ضخیم (۲۰ میل و بالاتر) برش هواگاز هنوز هم ترجیح داده می شود زیرا هواگاز در این موارد بسیار سریع تر و نیازمند برق و منابع کمتری نسبت به پلاسما است.

در چه مواردی می توان از برش پلاسما استفاده کرد؟

همان طور که در بند بالا اشاره شد برش پلاسما برای برش فولاد و مواد غیر آهنی کمتر از ۲۰ میلیمتر کاربرد دارد. برش هواگاز مستلزم آن است که اپراتور سرعت برش را کنترل کند تا فرآیند اکسیداسیون به طور منظم انجام شود. در برشهای که نیاز به حرکت سریع و توقف های زیاد است پلاسما انعطاف بهتری دارد. هم چنین برش پلاسما در مقایسه با برشهای دستی سریعتر است هر چند که با ماشین های برش سی ان سی این اختلاف کمی جبران شده است.

محدودیت های برش پلاسما چیست و در چه مواردی برش هواگاز پیشنهاد می شود؟

هواگاز هنوز می تواند ایده آل برای بسیاری از صنایع باشد.
دستگاه برش پلاسما بسیار گران تر از هواگاز است.
نازل های برش پلاسما در مقایسه با نازل های هواگاز ارزان تر هستند ولی مقدار مصرف آنها بالاست.
پلاسما احتیاج به دستگاههای جانبی مانند کمپرسور هوا دارد.
پلاسما برای برش ورق های با ضخامت بالای یک اینچ ضعیف است.
برش پلاسما هزینه کمتری نسبت به هواگاز دارد زیرا در برش هواگاز مصرف اکسیژن و گاز بسیار بالاست.
خطرات استفاده از هواگاز نسبت به پلاسما به دلیل استفاده از گاز سوختنی و کپسول های هوای فشرده بیشتر است و این امر ایمنی کارگران را تهدید می کند.

در تصاویر زیر نمونه هایی از قطعات برش شده توسط برش پلاسما دیده می شود.

بازدیدها: 139

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *